Запитання до юриста: Як змусити учасника взяти участь в загальних зборах ТОВ?


В ТОВ є кілька учасників, одному з яких належить частка 40%. У зв’язку з тим, що учасник якому належить 40% статутного капіталу  не з’являється на загальних зборах учасників, Товариство не може провести збори, оскільки за присутності учасників, що в сукупності володіють 60% збори не є правомочними приймати рішення. Яким чином можна вплинути на Учасника, котрий знаючи порядок денний, не з’являється на збори учасників Товариства?
Відповідь юриста:


Відповідно до ст. 64 Закону України «Про господарські товариства» учасника товариства з обмеженою відповідальністю, який систематично не виконує або неналежним чином виконує обов'язки, або перешкоджає своїми діями досягненню цілей товариства, може бути виключено з товариства на основі рішення, за яке проголосували учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства. При цьому цей учасник (його представник) у голосуванні участі не бере.
На думку Держпідприємництва України, викладеній в Листі від 12.05.2003 р. N 2859, під систематичним невиконанням або виконанням неналежним чином своїх обов’язків як учасника, що може бути підставою для виключення його зі складу учасників ТОВ розуміється, саме невиконання чи неналежне виконання учасником ТОВ обов'язків, передбачених статтею 11 Закону України «Про господарські товариства» та (або) установчими документами, вчинене (допущене) учасником товариства три чи більше разів.
Так, відповідно до ст. 11 учасники товариства зобов'язані:
а) додержувати установчих документів товариства і виконувати рішення загальних зборів та інших органів управління товариства;
б) виконувати свої зобов'язання перед товариством, в тому числі і пов'язані з майновою участю, а також вносити вклади (оплачувати акції) у розмірі, порядку та засобами, передбаченими установчими документами;
в) не розголошувати комерційну таємницю та конфіденційну інформацію про діяльність товариства;
г) нести інші обов'язки, якщо це передбачено Законом, іншим законодавством України та установчими документами.
Дійсно, відповідно до ст. 60 Закону України «Про господарські товариства» загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів, тому за загальним правилом, якщо на зборах присутні учасники, що володіють тільки 60 відсотками голосів, такі збори не будуть вважатися повноважними.
Таку позицію підтримав і Верховний суд України, який в Постанові від 24 жовтня 2008 року N 13 Про практику розгляду судами корпоративних спорів зазначив,  що безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв'язку з прямою вказівкою закону є: прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення.
В той же час, Вищий  відповідно до п. 2.1 Довідки Вищого господарського суду України від 01.02.2014 року за результатами узагальнення судової практики вирішення спорів про корпоративне управління та реалізацію корпоративних прав, З урахуванням імперативного характеру норм ч. 2 ст. 52, ст. 64 Закону "Про господарські товариства" питання щодо виключення учасника зі складу товариства з обмеженою відповідальністю належить до виключної компетенції загальних зборів учасників товариства. Тому звернення сторони до господарського суду з позовом про виключення учасника з товариства не відповідає встановленим законом способам захисту прав.
Відповідно до ч. 5 п. 10 постанови Пленуму ВСУ від 28.10.2008 N 13 господарський суд, з'ясувавши, що предмет позову не відповідає встановленим законом способам захисту прав, повинен відмовити в позові, а не припинити провадження у справі у зв'язку з тим, що спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Враховуючи вищенаведене, ситуація коли учасник товариства, що володіє 40 відсотками голосів, не з’являється на збори є патовою, оскільки законодавством не встановлено механізм впливу на такого учасника.

Запитання до юриста:

Телефонуйте за номером: +38 044 362-29-14 запитати юриста