Відповідно до п.3) п.299.10 ст. 299 Податкового кодексу України у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 цього Кодексу реєстрація платником єдиного податку може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого.
Відповідно до п.8) п.298.2.3. пп.298.2. ст.298 Податкового кодексу у разі наявності податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів - в останній день другого із двох послідовних кварталів, платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом.
Отже, при наявності податкового боргу контролюючий орган має права анулювати реєстрації платником єдиного податку. Анулювання відбувається останнім днем другого із двох послідовних кварталів, в яких була наявність податкового боргу.
В той же час, якщо ви вважаєте, що контролюючим органом було неправильно визначено відсутність/наявність податкового боргу, можете оскаржити рішення про анулювання реєстрації платником єдиного податку в судовому порядку.
Анулювання реєстрації платником єдиного податку передбачає собою перехід платника податків на загальну систему оподаткування. За загальним правилом, платник податків та зборів може перейти на сплату єдиного податку в порядку передбаченому Кодексом.
Так, відповідно до пп.298.1.4. п.298.1. ст.298 Податкового кодексу суб'єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм цього Кодексу, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб'єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.
Отже подавши відповідну заяву за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу ви матимете можливість зареєструватись платником єдиного податку. У випадку повторного анулювання такої реєстрації, протягом 2015 року ви вже не зможете зареєструватись платником єдиного податку, адже в такому випадку не буде дотримана вимога визначена в пп.298.1.4. п.298.1. ст.298 Податкового кодексу, а саме, що суб'єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.
Щодо стосується нарахування та оплати ЄСВ та податку на дохід фізичних осіб у зв’язку з отриманням грошових коштів від замовника та варіантів повернення такого платежу.
Відповідно до ч.4 пп.164.1 ст.164 Податкового кодексу базою оподаткування для доходів, отриманих від провадження господарської або незалежної професійної діяльності, є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається відповідно до пункту 177.2 статті 177 та пункту 178.3 статті 178 цього Кодексу.
Відповідно до пп.177.2. ст.177 Податкового кодексу об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.
Відповідно до п.177.5.2. пп.177.5 ст.177 Податкового кодексу фізичні особи - підприємці, які зареєстровані протягом року в установленому законом порядку або перейшли із спрощеної системи оподаткування на загальну систему оподаткування чи сплачували фіксований податок до набрання чинності цим Кодексом, подають податкову декларацію за результатами звітного кварталу, в якому розпочата така діяльність або відбувся перехід на загальну систему оподаткування.
Отже отримані від замовника кошти можна повернути протягом першого кварталу. В такому випадку база нарахування податку буде відсутня, так як розмір отриманих та задекларованих доходів буде відповідати розміру задекларованих витрат.
Для уникнення спірних питань з контролюючим органом щодо вхідних та вихідних платежів, радимо при повернення отриманої оплати вказати призначення як повернення помилково перерахованих коштів.
Що стосується ЄСВ, то відповідно до ч.2 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» для платників, зазначених у пунктах 4 [фізичні особи – підприємці. Прим.] (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Отже, у зв’язку з відсутністю доходу (прибутку), отриманого від діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, буде відсутній обов’язок нарахування та сплати ЄСВ.