Запитання до юриста: Припинення нарахування єдиного податку та ЄСВ, у зв'язку з припиненням підприємницької діяльності.


Доброго дня, підкажіть будь ласка, якщо ФОП на єдиному податку 2 група, знявся у реєстратора 11 березня 2015р. У виписці з ЄДР яка замовлялася потім на сайті МІНЮСТА, вказані дата та номер зняття з обліку у ДПІ. Але податкова інспекція нараховувала єдиний податок та ЕСВ до теперішнього часу, керуючись тим що не була подана заява про застосування спрощеної системи оподаткування. Чи зобов’язана ДПІ самостійно припинити нарахування єдиний податок та ЄСВ з моменту отримання від держ. реєстратора повідомлення про припинення діяльності чи це є її правом, і вона не може припинити нарахування без моїй заяви.
Відповідь юриста:

Для припинення нарахування фізичній особі — підприємцю, що перебуває на спрощеній системі оподаткування, єдиного податку необхідно подати до контролюючого органу заяву про відмову від спрощеної системи оподаткування. Це випливає з нижчезазначеного.

Відповідно до ч.3 ст. 46 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.

Відповідно до п.294.1. Податкового кодексу України податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку другої групи є календарний рік.

Пунктом 294.6. ПКУ визначено, що у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, який є платником єдиного податку, останнім податковим (звітним) періодом вважається період, у якому подано до контролюючого органу заяву щодо відмови від спрощеної системи оподаткування у зв'язку з припиненням провадження господарської діяльності.

Статтею 295 ПКУ визначено порядок нарахування та строки сплати єдиного податку.

Так відповідно до п. 295.8 зазначеної статті, у разі припинення платником єдиного податку провадження господарської діяльності податкові зобов'язання із сплати єдиного податку нараховуються такому платнику до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому до контролюючого органу подано заяву щодо відмови від спрощеної системи оподаткування у зв'язку з припиненням провадження господарської діяльності або анульовано реєстрацію за рішенням контролюючого органу на підставі отриманого від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності.

Що стосується єдиного внеску, то відповідно до п. 4) ч.1 ст.4 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Відповідно до абз. 4 ч.1 ст. 5 Закону про єдиний внесок, зняття з обліку платника єдиного внеску фізичної особи - підприємця, здійснюється органами доходів і зборів на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором, після проведення передбачених законодавством перевірок платників та проведення остаточного розрахунку.

Відповідно до абз.3 та 5 ч.8 ст. ст. 9 Закону про єдиний внесок, платники єдиного внеску, зазначені у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця її останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи.

Також, ч.4 ст. 6 Закону про єдиний внесок передбачено, що у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця така фізична особа користується правами, виконує обов'язки та несе відповідальність, що передбачені для платника єдиного внеску, в частині діяльності, яка здійснювалася нею як фізичною особою - підприємцем.

Отже, нормами Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” передбачено виключний перелік платників єдиного внеску, серед яких відсутня фізична особа, яка не займається підприємницькою діяльністю і не підпадає під платника внеску за іншими ознаками.

Враховуючи вищезазначене, вважаю, що обов'язок нарахування та сплати єдиного внеску припиняється з моменту державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця, а податкові зобов'язання із сплати єдиного податку нараховуються такому платнику до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому до контролюючого органу подано заяву щодо відмови від спрощеної системи оподаткування у зв'язку з припиненням провадження господарської діяльності.

Запитання до юриста:

Телефонуйте за номером: +38 044 362-29-14 запитати юриста