Запитання до юриста: Оподаткування роялті за зовнішньоекономічним контрактом.


Наше підприємство готується до укладення ліцензійного договору з резидентом Австрії, згідно з договором за використання торгового знаку та технології підприємство сплачувало роялті. Яким чином здійснюється оподаткування роялті в нашому випадку? Як слід оформити угоду, щоб уникнути проблем з податковими органами та зменшити податкове навантаження?
Відповідь юриста:


Роялті - будь-який платіж, отриманий як винагорода за користування або за надання права на користування будь-яким авторським та суміжним правом на літературні твори, твори мистецтва або науки, включаючи комп'ютерні програми, інші записи на носіях інформації, відео- або аудіокасети, кінематографічні фільми або плівки для радіо- чи телевізійного мовлення, передачі (програми) організацій мовлення, будь-яким патентом, зареєстрованим знаком на товари і послуги чи торгівельною маркою, дизайном, секретним кресленням, моделлю, формулою, процесом, правом на інформацію щодо промислового, комерційного або наукового досвіду (ноу-хау).

Не вважаються роялті платежі за отримання об'єктів власності, визначених в абзаці першому цього пункту, у володіння або розпорядження чи власність особи або, якщо умови користування такими об'єктами власності надають право користувачу продати або здійснити відчуження в інший спосіб такого об'єкта власності або оприлюднити (розголосити) секретні креслення, моделі, формули, процеси, права на інформацію щодо промислового, комерційного або наукового досвіду (ноу-хау), за винятком випадків, коли таке оприлюднення (розголошення) є обов'язковим згідно із законодавством України.

Отже
В розумінні п. а) пп. 14.1.54 Податкового кодексу України роялті є доходом з джерелом його походження з України, а тому його нарахування та сплата регулюється Податковим кодексом.
Зважаючи зовнішньоекономічний характер договору, відповідно до п. в) пп. 160.1 Податкового кодексу, роялті є доходом отриманим нерезидентом із джерелом його походження з України.

Відповідно до пп. 160.2. Податкового кодексу резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснює нарахування та виплату доходів на користь нерезидента від провадження господарської діяльності зобов’язані утримувати податок з таких доходів за ставкою в розмірі 15 відсотків їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.

Між Урядом України і Урядом Республіки Австрія укладено Конвенцію про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і на майно (ратифікована Україною 17.03.99).

Відповідно до ст. 12 Конвенції, роялті за використання торгового знаку та технологій підлягає оподаткуванню в Австрії, тобто в українського підприємства не виникає зобов’язань щодо нарахування та сплати роялті.

Також, відповідно до пп. 196.1.6 п. 196.1 ст. 196 ПКУ роялті не є об’єктом оподаткування ПДВ.

Для уникнення непорозумінь з податковою, під час укладання ліцензійного договору окрім обов’язку сплати за користування саме роялті, також необхідно зазначити, що відповідно до умов договору об’єкт договору не переходить у володіння або розпорядження чи власність. Умови користування не надають право користувачу продати або здійснити відчуження в інший спосіб такого об'єкта власності або оприлюднити (розголосити) його секретні креслення, моделі, формули, процеси, права на інформацію щодо промислового, комерційного або наукового досвіду (ноу-хау), за винятком випадків, коли таке оприлюднення (розголошення) є обов'язковим згідно із законодавством України.

Запитання до юриста:

Телефонуйте за номером: +38 044 362-29-14 запитати юриста