Запитання до юриста: Стосовно знаку для товарів і послуг.


Наша компанія є великим виробником будівельних матеріалів. Ми маємо зареєстрований знак для товарів робіт і послуг, який є графічним зображенням із абревіатурою назви компанії. В мережі інтернет було виявлено сторінку постачальника будівельних матеріалів (в тому числі нашого виробництва), що маючи іншу назву але таку ж абревіатуру в оформленні своєї інтернет-сторінки використовують логотип нашої компанії. Чи є якісь важелі впливу на порушника?
Відповідь юриста:

Відповідно до ст. 492 Цивільного кодексу України торговельною маркою може бути будь-яке позначення або будь-яка комбінація позначень, які придатні для вирізнення товарів (послуг), що виробляються (надаються) однією особою, від товарів (послуг), що виробляються (надаються) іншими особами. Такими позначеннями можуть бути, зокрема, слова, літери, цифри, зображувальні елементи, комбінації кольорів.

Отже знак для товарів та послуг є торговельною маркою в розумінні Цивільного кодексу, а отже є правом інтелектуальної власності.

Згідно ст. 494 Цивільного кодексу набуття права інтелектуальної власності на торговельну марку засвідчується свідоцтвом, умови та порядок видачі якого встановлюється законом, зокрема розділом 3 Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг».

Законодавством розрізняється два види прав інтелектуальної власності: особисті немайнові права та майнові права.

В даному випадку має місце порушення саме майнових прав інтелектуальної власності. Відповідно до ст. 424 Цивільного кодексу, окрім інших, до майнових прав на торговельну марку належать: виключне право дозволяти використання об'єкта права інтелектуальної власності та виключне право перешкоджати неправомірному використанню об'єкта права інтелектуальної власності, в тому числі забороняти таке використання.

Оскільки компанією-власником свідоцтва на відповідний знак для товарів і послуг не було надано дозвіл відповідній компанії постачальнику на використання торговельної марки, остання використовує його без належної правової підстави тим самим порушуючи законні права та інтереси власника торговельної марки.

Статтею 431 Цивільного кодексу передбачено, що порушення права інтелектуальної власності, втому числі невизнання цього права чи посягання на нього, тягне за собою відповідальність, встановлену цим Кодексом, іншим законом чи договором.

Відповідно до ч.2 ст. 20 ЗУ «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» на вимогу власника свідоцтва таке порушення повинно бути припинено, а порушник зобов'язаний відшкодувати власнику свідоцтва заподіяні збитки.

Статтею 21 ЗУ «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» та ст. 432 Цивільного кодексу передбачено захист прав інтелектуальної власності судом. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого права інтелектуальної власності.

Отже, як вбачається з вищезазначеного власник торговельної марки окрім припинення порушення його законних прав може також вимагати відшкодування збитків, заподіяних йому у зв'язку з таким порушенням.

Запитання до юриста:

Телефонуйте за номером: +38 044 362-29-14 запитати юриста